top of page
438A2451.jpg

ATATÜRKIÁDA

mezi mešitou a diskotékou

hypnotická výpověď o křehkosti demokracie

“Poslouchej, holubičko, jsi dospělá, muže nepotřebuješ,” říká teta Güzin, turecká odbornice na lásku, sex a trápení.

Její rady se obrací ke společnosti, ve které je hluboce zakořeněná nerovnost. Mezi muži a ženami. Mezi věřícími a nevěřícími. Mezi městem a vesnicí, minulostí a současností. Jedni jsou nešťastní, protože jim někdo diktuje, jak mají žít. Druzí jsou nešťastní, protože jim někdo bere styl života, na který jsou zvyklí. Jen těžko se taková nerovnost překonává. A na rozdílech vydělávají cynici, kteří konflikty využívají pro vlastní zájmy.

 

Jak se ale každý sám může vyrovnat s populistou? S nezaměstnaností? S domácím násilím? Na to jsme ani my v té naší “západní Evropě” nepřišli. 


Hypnotická výpověď o křehkosti demokracie mezi mešitou a diskotékou inspirovaná reportážní knihou Witolda Szablowského Vrah z města meruněk.

"Každodenní cesta mezi kontinenty může svádět k metafyzickým náladám. Ať už jedete lodí, nebo autem po jednom z mnoha obřích mostů. Nebo tunelem."

"Plujeme z Evropy do Asie. Cesta trvá přibližně patnáct minut. Byznysmeni společně se žebráky, ženy v čádorech společně se ženami v minisukních, nevěřící s imámy, prostitutky s derviši, ctnostní s nepoctivci. Celé Turecko na jedné lodi."

"Celé Turecko? To je 80 milionů lidí."

MAKES A TEAM

CLARA VINCOUROVA

Scenographer, Costume Designer

ANNA PRSTKOVÁ

Dramaturgie, scénář, projekce

PATRIK BOUŠEK

Dramaturgie, scénář

PETR THEODOR PIDRMAN

Herec

DAGMAR ŘÍHOVÁ

Herečka

ANNA PRSTKOVÁ /
PATRIK BOUŠEK

Projekce

CLARA VINCOUROVA

Scenographer, Costume Designer

KLÁRA VINCOUROVÁ

Kostýmy

BOHDANA SÝKOROVÁ

Lightdesign

JAKUB ŠULÍK

Hudební spolupráce

a výroba cimbálu

ANDREA POLNICKÁ

Produkce

Add a title here. Make it bold and impactful. Click to edit.

"Na stěně visí obraz Atatürka. Obraz, který najdete takřka všude. Otec moderního Turecka. Otec Turků. Jediný svého jména. Jeden z nejúspěšnějších revolucionářů na světě. V první světové válce nikým neporažen. Po první světové válce uchopil moc v polorozpadlé Osmanské říši. Porazil Brity, porazil Řeky, ty všechny, kteří si chtěli ukousnout z kdysi vznešeného osmanského státu. S pomocí peněz od Ruských Bolševiků… Armény nakonec taky porazil. Genocidu ale samozřejmě odsoudil. Samozřejmě."

Inscenace je realizována za finanční podpory Statutárního města Brna, Ministerstva Kultury, Nadace Život Umělce a městské části Brno-střed.

purple.png
bottom of page