top of page
WhatsApp Image 2021-10-11 at 19.30.38 (1).jpeg

VODNIK OPEN

Jeden den v životě vodníků

Tektonika společenských a klimatických změn dovedla k pokusům o adaptaci také některé vodníky. I pod hladinou je leccos jinak než v dobách, kdy mlynářům zastavovali kola. Aby přežili, hledají nové způsoby života na hranách měst. Domluvili jsme se s některými vodníky, že svolí ke krátké lidské návštěvě.

Add a title here. Make it bold and impactful. Click to edit.

Z recenzí

“Další den se kolektiv studentů JAMU vydal za českou mytologií, konkrétně přízrakem Vodníka. Tentokrát se necestovalo vlakem, nýbrž autobusem. Cestu vyplnil výklad pedagoga Ladislava Čumby, jenž fenomén vodnického přízraku rozložil z hledisek etnografie, etymologie, ale také dějin divadla. U Wolmannova rybníka nedaleko Rakovníka pak tři herci sehráli nenápadný příběh dvou vodníků a jejich partnerky. Šest hodin na otevřeném žáru, s daleko nižšími náklady a v improvizovaných podmínkách se studentům JAMU podařilo výlet koncipovat jako mnohem epičtější a efektnější imerzi, než o jakou usilovali inscenátoři CAMPQ. Kromě rybníku, různých zákoutí a potřeby účastníky nutně nezahlcovat divadelní akcí si vyhráli se starým betonovým přepadem, kde se také odehrálo velkolepé finále s hrou na klarinet.”

https://www.novinky.cz/kultura/salon/clanek/brana-do-dimenze-cesko-ohlednuti-martina-machacka-za-prazskym-quadriennale-40290435

“Do projektu nasákla témata klimatické změny i sociální otázky jako stáří, opuštění, chudoba, a chtěli-li bychom se interpretačně hodně spustit, mohli bychom si do osudu vodníků bez větších překážek promítnout i bytovou krizi nebo přistěhovalectví. Vodnik open tak v podstatě velmi zdárně pracoval s metodou ozvláštnění, kdy nám známé věci přetaví do nového, fikcí jemně podpořeného kontextu, a nechá tak vyniknout všední skutečnost, k níž jsme už možná za běžných okolností mnohdy imunní.”

http://nextwave.cz/wp-content/uploads/2021/09/3-Tsunami-dvojstrany.pdf, str. 9

bottom of page