top of page

Atatürkiáda

"Mezi mešitou a diskotékou"

O Turecku se často říká, že je zemí rozkročenou mezi východem a západem, mezi tradicí a modernitou. Zní to povědomě?

 

"Každodenní cesta mezi kontinenty může svádět k metafyzickým náladám. Ať už jedete lodí, nebo autem po jednom z mnoha obřích mostů. Nebo tunelem."

Polský reportér Witold Szablowski zachytil v knize Vrah z města meruněk mozaikovitý portrét současného Turecka. Z inspirací jeho texty vyvstává meditativní výpověď o tom, co znamená cestovat, a kde končí horizont kontextů, které dokážeme nahlédnout, když nejsme místní. Co nám zní povědomě? Můžeme skrze jinou kulturu obracet pohled k sobě? Co si vybíráme, a co zahazujeme? Kde začíná neznámo? A jak se k němu chovat?

 

 

"Plujeme z Evropy do Asie. Cesta trvá přibližně patnáct minut. Byznysmeni společně se žebráky, ženy v čádorech společně se ženami v minisukních, nevěřící s imámy, prostitutky s derviši, ctnostní s nepoctivci. Celé Turecko na jedné lodi."

"Celé Turecko? To je 80 milionů lidí."

IMG_20231105_155223.jpg

"Na stěně visí obraz Atatürka. Obraz, který najdete takřka všude. Otec moderního Turecka. Otec Turků. Jediný svého jména. Jeden z nejúspěšnějších revolucionářů na světě. V první světové válce nikým neporažen. Po první světové válce uchopil moc v polorozpadlé Osmanské říši. Porazil Brity, porazil Řeky, ty všechny, kteří si chtěli ukousnout z kdysi vznešeného osmanského státu. S pomocí peněz od Ruských Bolševiků… Armény nakonec taky porazil. Genocidu ale samozřejmě odsoudil. Samozřejmě."

Scénář: Patrik Boušek, Anna Prstková

Režie: Eva Lietavová

Projekce: Anna Prstková

Obsazení: Dagmar Říhová, Petr Theodor Pidrman, Patrik Boušek/Anna Prstková

Voiceover: Dalibor Buš

Kostýmy: Klára Vincourová

Hudební spolupráce a výroba hudebního nástroje: Jakub Šulík

Produkce: Andrea Polnická

Inscenace je realizována za finanční podpory Statutárního města Brna, Ministerstva Kultury, Nadace Život Umělce a městské části Brno-střed. Bazmek entertainment je rezidenční skupinou centra nezávislého umění Co.Labs.

purple.png
bottom of page