Atatürkiáda
"Mezi mešitou a diskotékou"
O Turecku se často říká, že je zemí rozkročenou mezi východem a západem, mezi tradicí a modernitou. Zní to povědomě?
"Každodenní cesta mezi kontinenty může svádět k metafyzickým náladám. Ať už jedete lodí, nebo autem po jednom z mnoha obřích mostů. Nebo tunelem."
Polský reportér Witold Szablowski zachytil v knize Vrah z města meruněk mozaikovitý portrét současného Turecka. Z inspirací jeho texty vyvstává meditativní výpověď o tom, co znamená cestovat, a kde končí horizont kontextů, které dokážeme nahlédnout, když nejsme místní. Co nám zní povědomě? Můžeme skrze jinou kulturu obracet pohled k sobě? Co si vybíráme, a co zahazujeme? Kde začíná neznámo? A jak se k němu chovat?
"Plujeme z Evropy do Asie. Cesta trvá přibližně patnáct minut. Byznysmeni společně se žebráky, ženy v čádorech společně se ženami v minisukních, nevěřící s imámy, prostitutky s derviši, ctnostní s nepoctivci. Celé Turecko na jedné lodi."
"Celé Turecko? To je 80 milionů lidí."


"Na stěně visí obraz Atatürka. Obraz, který najdete takřka všude. Otec moderního Turecka. Otec Turků. Jediný svého jména. Jeden z nejúspěšnějších revolucionářů na světě. V první světové válce nikým neporažen. Po první světové válce uchopil moc v polorozpadlé Osmanské říši. Porazil Brity, porazil Řeky, ty všechny, kteří si chtěli ukousnout z kdysi vznešeného osmanského státu. S pomocí peněz od Ruských Bolševiků… Armény nakonec taky porazil. Genocidu ale samozřejmě odsoudil. Samozřejmě."

Scénář: Patrik Boušek, Anna Prstková
Režie: Eva Lietavová
Projekce: Anna Prstková
Obsazení: Dagmar Říhová, Petr Theodor Pidrman, Patrik Boušek/Anna Prstková
Voiceover: Dalibor Buš
Kostýmy: Klára Vincourová
Hudební spolupráce a výroba hudebního nástroje: Jakub Šulík
Produkce: Andrea Polnická
Inscenace je realizována za finanční podpory Statutárního města Brna, Ministerstva Kultury, Nadace Život Umělce a městské části Brno-střed. Bazmek entertainment je rezidenční skupinou centra nezávislého umění Co.Labs.




